Aktuálně

Zdravá pětka

Ptáte se, co je Zdravá 5? Jde o celorepublikový vzdělávací program určený základním a mateřským školám, který je zaměřen na zdravý životní styl, především v oblasti zdravého stravování. Tento projekt je podporován Nadací Albert a díky tomu je pro školy zcela zdarma. Do projektu se tedy zapojila také naše Školní družina. Ve středu 13. června k nám přijela lektorka Zdravé 5, která děti seznámila se základy a zásadami zdravého stravování. Děti jsme rozdělili na dvě skupiny. A co si děti z takové besedy odnesly? Už třeba víme, jak je důležité jíst 5x denně a myslet při tom také na to, co jíme. Víme, že nemáme vynechávat snídani a že je důležitý přísun ovoce a zeleniny v 5ti dávkách denně o velikosti, které se nám vejdou do dlaně. Nezapomínáme na pitný režim. Už také víme, proč si máme na pití zvolit raději vodu a ne slazené nápoje, protože nám paní lektorka názorně přepočítala množství cukru v takovém pití. A některé děti takové zjištění evidentně i zaskočilo. Povídali jsme si také o tom, jak je kromě zdravého stravování velmi důležitý pohyb. Víte např., že po vypití 1,5 colového nápoje byste museli intenzivně běhat asi 1,5h, aby z toho vaše tělo nemělo následky? A víme toho mnohem více. V průběhu besedy si děti vše názorně vyzkoušely, pracovaly ve skupinkách, zkoušely si některá fakta odhadnout nebo ověřit, pracovaly s pomůckami, např. potravinovým talířem, do kterého třídily potraviny dle příslušnosti k jednotlivým potravinovým skupinám. A na závěr si děti ještě vyrobily malou odpolední svačinku ve formě zeleninového špízu, který potom samozřejmě také snědly. A protože se blíží konec roku, tak i ve škole Zdravé 5 se vydávalo vysvědčení. A to, že všechny děti dostaly ze všech speciálních předmětů této školy známku 5, je jen známkou toho, že si z ní odnáší alespoň nějaké nové poznatky. Protože známka 5 ve Zdravé 5 je to nejlepší hodnocení.

Kočovné divadlo Kyjov

Ve středu 6. června k nám do Tupes zavítalo Dětské kočovné divadlo Kyjov. Soubor tvoří děti ve věku předškolním až školním, které hudebně doprovází převážně jejich tatínci, jinak profesí učitelé ZUŠ. Toto seskupení každoročně secvičí 3 nové pohádky, které uvádí na letním kočovném turné a v průběhu školního roku potom celé pásmo hrají a zpívají na školních představeních apod. U nás jsme mohli shlédnout hodinové hudební pásmo pohádek Dlouhý, široký a bystrozraký, Neposlušná kůzlátka a O zvířátkách a loupežnících. To, že se své úlohy doprovodné kapely chopili páni učitelé profesionálně se dalo čekat. Ovšem výkony dětí, herců a zpěváků v jednom, braly mnoha divákům dech. Často neskutečně profesionálně podané pasáže operetek byly po právu odměněny dlouhým potleskem. Jsme tedy rádi, že kromě naší školní družiny se na pozvání přišla podívat také celá školní družina ze Zlechova a řady diváků doplnilo i několik maminek, babiček a starších nebo mladších sourozenců z řad veřejnosti. Návštěvnost čítající kolem 120 diváků byla příjemným překvapením i pro samotné ochotníky. K celkově velmi příjemné atmosféře divadelního odpoledne jistě přispěl také prostor, ve kterém se vše odehrálo. Nádvoří Muzea tupeské keramiky bylo naprosto ideálním místem pro akci tohoto druhu. Proto doufáme, že jsme se s divadelníky z Kyjova neviděli naposled a budeme mít možnost je opět pozvat s další várkou pohádek. Protože … byli prostě báječní.

Florbalové utkání mezi družinami

Letošní tradiční Florbalový turnaj družin se konal v úterý 22. května. Se sedmi statečnými florbalisty jsme se vypravili pěšky do Zlechova, kde se na venkovním umělém hřišti za školou utkalo sedm družstev z okolních družin. Náš tým tvořili žáci 2. - 4. třídy. Za druháky se do útoku postavili vynikající Maty a Lukáš a příležitostně také David ze třetí třídy, obranu jistil za druháky Kuba S. a ze starších také opět David, Barunka a Ondra. Do brány jsme povolali zkušeného čtvrťáka Matěje. Jako jediný tým jsme měli v zastoupení holku – a že se všem plnohodnotně vyrovnala. Díky Baru! Los nám zpočátku docela přál a ještě před naším nástupem na hřiště jsme si mohli vytipovat silné a slabé soupeře. Turnaj jsme pro nás otevřeli krásnou výhrou nad Buchlovicemi. Celkem 3 výhry a jedna remíza nás nakonec vynesly na úžasné 4. místo. Ale až do posledního zápasu jsme se drželi bodově na průběžném 2. místě. Ovšem nutno podotknout, že náš tým neměl vzhledem k rekonstrukci tělocvičny vůbec možnost trénovat a sestava byla tedy pouze papírová. A ještě jedna novinka letošního ročníku. Pohár pro vítěze byl udělen i za čtvrté místo – takže, máme ho doma! A to si zasloužilo odměnu – přípitek šampaňským, nějakou tu zmrzku a další mlsání. A jaké bylo kompletní pořadí družstev?

 1. Osvětimany
 2. Zlechov
 3. Polešovice
 4. Tupesy
 5. Nedakonice
 6. Boršice
 7. Buchlovice

Tak zase za rok. Díky

Dopravní soutěž družin v Boršicích

V úterý 17. dubna se čtveřice vybraných šikovných druháků vypravila reprezentovat naši Školní družinu na Dopravní soutěž družin do Boršic.  Předcházela tomu však poměrně intenzivní příprava v družině, kde jsme všechny děti seznámily s pravidly silničního provozu pro chodce a cyklisty. Všichni potom psali závěrečný test, který pro nás byl vodítkem při výběru zástupců na soutěž. Tyto děti potom samozřejmě nelenily ani o víkendu a doma s rodiči dopilovaly znalosti. V konkurenci sedmi okolních družin naše děti obstály na výbornou a přivezly 1. místo. Patří jim velká gratulace, zvláště za to, že jejich testy byly totiž bez jediné chybičky. A že byla konkurence opravdu velká dokazuje i fakt, že byla udělena zdvojená ocenění na některých příčkách. A tady je celkové hodnocení soutěže:

 1. Tupesy, Polešovice
 2. Osvětimany
 3. Nedakonice
 4. Zlechov, Boršice
 5. Buchlovice

A kdo se o takový výsledek postaral? Alžbětka Kostílková, Klárka Křemečková, Martínek Stýskal a Romča Kubíček. Děti dostaly hodnotné ceny s bezpečnostní tématikou od BESIPU - termosky na pití, světlomety na kolo, reflexní přívěšky a také Patíka (pro ty, kteří ještě historku neznají: Patík je malá reflexní příšerka s ksichtíkem, kterou údajně začal BESIP dělat právě podle pana Patíka, který děti na soutěži testuje), diplom a samozřejmě si zasloužily i zmrzlinu a šampaňské, se kterým se podělily s celou svojí třídou. Věříme, že i v příštích letech udržíme takové krásné umístění ve vědomostní soutěži.

Literárně-dramatická přehlídka v Osvětimanech

Beseda se spisovatelkou Zuzanou Pospíšilovou 

Každý rok se v měsíci březnu věnujeme s dětmi tématu knih. Proč číst, jak číst, co číst ... Pro inspiraci jsme si pozvali spisovatelku dětských knih Zuzanu Pospíšilovou. Tato autorka více než 80 knih pro děti nás svým vyprávěním vtáhla do úplně jiného světa. Děti byly naprosto perfektní, dokázala je nadchnout pro své knihy a pokud ještě váháte, zda si nějakou z jejich knih pořídit, tak neváhejte a rychle objednávejte - STOJÍ VŠECHNY ZA TO !

Motto: Ten, kdo radost rozdává, ten ji také dostává.

http://www.zuzanapospisilova.svet-stranek.cz/

Bublinové inspirace

Potřebujete zabavit děti? Stačí mít doma po ruce malou, seříznutou pet lahev, starou silonku, gumičku, vodu, jar, barevnou tuš nebo inkoust, brčko a můžete kouzlit krásné obrázky.

Náhradní provoz ve škole

Tvoření dětí obou oddělení mezi školními lavicemi z důvodu stavebních prací v budově ŠD . Děti vytvořily krásné mozaikové TIFFANYHO LAMPY.

Kloboukový karneval 9. 2. 2018

Napsali o nás:

https://slovacky.denik.cz/galerie/kloboukovy-karneval-v-tupesich.html?mm=8517781

Všem děkujeme za účast na našem kloboukovém karnevale. Moc nás to těší, že se za námi každoročně vracíte, soutěžíte, tancujete a radujete se :-). Opět je to pro nás krásná zpětná vazba. Rovněž mnohokrát děkujeme za pomoc při tvorbě tomboly pro děti. 

Všechny masky a klobouky byly dokonalé, děti byly veselé, hravé a my je máme rády.

Děkujeme a těšíme se na další karneval opět za rok.

Marťa a Barča ♥


Smajlíkov 24. 1. 2018

Muzikoterapie

Krásné, relaxační a inspirativní odpoledne děti zažily v pátek 24. 11. při muzikoterapii. Svým povídáním nás paní muzikoterapeutka přenesla do Asie, Austrálie, Afriky, Jižní Ameriky, na Slovensko, ale také k nám do Čech.

Děti si zahrály na tibetské misky, procvičily si své trapézové svaly při hře na ptáčky a vyslechly muzikoterapeutickou pohádku o bílé kočičce. Malá bílá kočička se ztratila v pralese a hledala cestu zpět za pomocí hudebních nástrojů. 

"Letí, letí modrý pták (hra na bzučák), který vždycky ví co a jak. A ten pták nám poví příběh pohádkový .... "

Nejkrásnější byla hra na starodávné hudební nástroje. Dozvěděli jsme se, že každý nástroj nás dokáže něčemu naučit. Dešťová hůl, vyrobená z bambusu, nás učí trpělivosti. A čemu nás učí salašnická fujara, žabka neboli štěrkadélko, brumle, bzučák, tibetská miska, koncovka, též zvaná píšťalka? Určitě meditovat, nalézat v sobě klid, dobro a probouzet náš potenciál.

Podle archeologických vykopávek byl hudební luk čili ústní harfa vynalezen před 40 000 lety. Což je unikátní zjištění :-).

Nejúžasnějším nástrojem je však náš hlas, protože je nejléčivějším nástrojem na světě. ♥


Výtvarná soutěž

Ve čtvrtek 2. 11. 2017 byla naše školní jídelna zaplněna malými malíři. Děti z Nedakonic, Boršic, Osvětiman, Buchlovic, Zlechova, Polešovic a Tupes soutěžily o nejkrásnější obrázek. Téma letošního, již 4. ročníku bylo: "NAMALUJ SI SVÉHO ANDĚLA". Technika byla zvolena "mokrá" - temperové barvy, vodové barvy a pro zpestření mohly děti andílky polepit různými doplňky.

Všechny děti měly překrásné obrázky. Hodnoceny byly 2 kategorie. 1. a 2. třída a 3. a 4. třída. Naše Danielka Kostílková si vymalovala krásné 3. místo ve své kategorii.

Všem děkujeme za účast a příští rok opět naviděnou.

Fotbalové utkání

11. 10. 2017 jsme se zúčastnili fotbalového turnaje mezi družinami v Buchlovicích. Naše družstvo sice neobsadilo žádnou vítěznou příčku, nicméně si kluci pěkně zahráli a zjistili, že je pořád co zdokonalovat  :-). Děkujeme všem za účast a rodičům za spolupráci.